Ne, jotka eivät ole vielä lukeneet, spoilaantuvat pahasti, joten suosittelen, että ensin lukee novellin ja vasta sitten jatkaa tästä eteenpäin.
1. Triviaalikysymys: Kuinka pitkälle ehditte lukea, ennen kuin huomasitte, että ääkköset puuttuivat?
2. Triviaalikysymys: Mitä mieltä olitte tällaisesta ratkaisusta, jossa ääkköset puuttuivat kerronnasta, mutta olivat dialogissa? Häiritsikö ja millä asteikolla?
Omat vastaukset:
1. Huomasin sanassa hyoky (6. rivi) ja jatkoin siitä tekstiä eteenpäin, jolloin huomasin, että sieltäkin puuttuu, ja aloin tutkailla tekstiä alusta asti, jolloin lamppu syttyi

2. Ei häirinnyt kauheasti, mutta vei kyllä ajatukset pois itse novellin sisällöstä. Enemmän siis mietin lukiessa novellin tekniikkaa, ja vähemmän ehkä uppouduin tekstin vietäväksi. Vaikkakin juoni oli mielenkiintoinen, ja novellin lukaisi yhdeltä istumalta. Huomasin myös, että luin tekstiä hieman samaan tapaan kuin vierasta kieltä (ikään kuin hiljaa mielessäni "ääneen"). Muttei tämä ääkkösratkaisu kuitenkaan vaikuttanut juurikaan lukunopeuteen.